Autor: Tanja Štefok Mikić, 13. 5. 2019.

U petak 10. svibnja učenici Ivona Troha i Luka Kovač (5. razred) predstavljali su našu učeničku zadrugu na 31. smotri učeničkih zadruga u Orahovici. Na bogato ukrašenom stolu našli su se radovi koje smo marljivo radili tijekom školske godine. Ivona je predstavljala aktivnosti zadrugara tijekom ove godine, a Luka je prezentirao izradu štafelaja kao suvenira naše škole. Imali smo priliku vidjeti što rade učenici drugih zadruga. Bilo je jedno lijepo i nezaboravno iskustvo. Rado ćemo se odazvati i sudjelovati na idućim smotrama.

Voditeljica UZ: Zdenka Funtek

Srednja škola ”Stjepan Ivšić” Orahovica bila je domaćin ovogodišnje smotre učeničkih Zadruga srednjih i osnovnih škola. Na središnjeg gradskom trgu u Orahovici svoje je proizvode predstavilo ukupno 13 škola, 5 srednjih i 8 osnovnih. U uvodu smotre nazočne je pozdravio ravnatelj srednje škole domaćina Zorislav Milković.

– Nadam se da će se svi lijepo provesti u našem gradu i da će im ova smotra ostati upamćena. Ovo se zove smotra, dakle nije natjecanje i pobjednici su svi koji su došli i volio bih da svi to tako i shvate. No, ipak najbolje ćemo morati izabrati i ovim putem odmah čestitam i onima koji će predstavljati našu županiju na drvnoj smotri – rekao je Milković.Smotru županijskih učeničkih Zadruga otvorio je zamjenik župana VPŽ Darko Žužak. – Prije svega moram pohvaliti domaćina na lijepoj i odličnoj organizaciji ove smotre. Ovakve smotre su jedinstvena prilika da učenici prezentiraju svoja znanja i vještine koje su stekli u obrazovnom programu i sigurno da rad u zadrugama služi srednjoškolcima da se lakše uključe u tržište rada nakon završetka škole, a osnovcima da se lakše odluče kojim će putem u srednju školu. Svima želim puno sreće kako danas tako i u budućem školovanju i životu – rekao je Žužak nakon kojeg se nazočnima u ime grada obratila i djelatnica TZ-a Lana Jurkin.

Stručni ocjenjivački sud kojeg čine voditelji učeničkih zadruga, obišao je sve štandove gdje su se zadruge adekvatno predstavile i nakon toga za okruglim stolom donijelo odluku o pobjednicima. Uz Srednju školu ”Stjepan Ivšić” Orahovica kao domaćina, tako će u Vinkovce na državnu smotru kao najbolje ocijenjeni ići, u kategoriji osnovnih škola Učenička zadruga ”Mali Mikeši” Centar za odgoj i obrazovanje Virovitica te Učenička zadruga ”Slatina” Srednje škole Marka Marulića Slatina. U kategoriji osnovnih škola drugo mjesto pripalo je Učeničkoj zadruzi ”Zalatnuk” OŠ Eugena Kumičića Slatina, a treće Učeničkoj zadruzi ”Sekvoja” OŠ Josipa Kozarca Slatina. Kod srednjih škola drugo mjesto pripalo je Učeničkoj zadruzi ”Kostanj” SŠ Stjepana Sulimanca Pitomača dok je treće osvojila Učenička zadruga ”Obrtnik” Industrijsko-obrtničke škole Slatina.

Proglašeni su i pobjednici i u dvije posebne kategorije pa su tako prvo mjesto u kategoriji estetike štanda podijele zadruge ”Marljive ruke” Virovitica te ”Obrtnik”, ‘Slatina” i ‘Sekvoja” iz Slatine, dok su u kategoriji praktičnog rada prvo mjesto podijelile ”Mali Mikeši” Virovitica, ”Naš vrt” Mikleuš i ”Slatina”. Nagrade najuspješnijima uručili su ravnatelj SŠ domaćina, ”Stjepan Ivšić” Orahovica Zorislav Milković te voditelj učeničke zadruge škole Mirko Kufner.

– Zadruge koje idu na državno sa sobom nose proizvode iz svake škole kako bi predstavili sve županijske zadruge, a kako su svi učenici na ovoj smotri pokazali zavidne sposobnosti, kreativnost i maštovitost, zasigurno će Virovitičko-podravska županija na državnoj smotri učeničkih zadruga, biti predstavljena u najboljem svjetlu – zaključio je Kufner. (www.icv.hr)

Voditeljica UZ: Zdenka Funtek

Osnovna škola Mikleuš / Školska 13, HR-33517 Mikleuš / www.os-mikleus.skole.hr / ured@os-mikleus.skole.hr