Autor: RUŽA ŽIVKOVIĆ, 29. 5. 2018.

Dana 28. svibnja 2018. god. učenici predmetne nastave (svi učenici od 5. do 8. razreda) bili su na terenskoj nastavi „Pakrac - Lipik“.

Polazak je bio zakazan za 7:30 sati ispred naše škole, naravno, svi smo se okupili ranije. Naša kuharica nam je pripremila doručak, a ravnatelj nas je ispratio uz lijepe želje.

Krenuli smo na put, vozač nam je bio veliki profesionalac i poznavatelj svih prečaca. Put je protekao brzo uz pjesmu i smijeh.

U Daruvaru nas je dočekala vodička Svjetlana, koja nam je pričala iznimno zanimljive priče.

DVORAC BARUNA FRANJE TRENKA U PAKRACU

Svjetlana nam je ispričala zanimljivu priču o tome kako je prvi novac u Hrvatskoj kovan upravo u Pakracu. Kovnica novca u Pakracu postojala je od 1256. do 1260. godine. U pakračkoj kovnici novca kovao se slavonski banovac. To je bio srednjovjekovni hrvatski novac namijenjen srednjovjekovnoj Slavoniji. S obzirom na dobru kakvoću, ovaj novac je bio u opticaju i u susjednim zemljama; Mađarskoj, Sloveniji, Rumunjskoj i Bosni. Za vjerovati je da je upravo pakračka kuna bila inspiracija današnjem hrvatskom novcu. Naime, prije pojave kovanog novca, kunino krzno se koristilo kao platežno sredstvo! Banovac je bio srebrni novac na kojemu je na prednjoj strani kuna u trku a na naličju patrijarhalni (dvostruki) križ s dvije okrunjene glave.

Putem do Muzeja rane i vojne povijesti pogledali smo i Katoličku crkvu posvećenu Uznesenju Blažene Djevice Marije.

Vrhunac posjeta Pakracu bio je odlazak u Muzej ratne i vojne povijesti, gdje nam je kustos ispričao kako je nastao ovaj muzej i koji mu je stalni postav, a najbolje je bilo kada nam je dozvolio da oblačimo neke vojne odore i učio nas o pravilnom držanju oružja.​

Nakon muzeja otišli smo u planinarsku kuću i vidikovac Omanovac, gdje smo imali malo slobodnog vremena za odmor te krećemo prema Lipiku. Prije nastavka razgledavanja osvježili smo se i napunili baterije na ručku u KTC restoranu.

Lipik je na nas ostavio bolji dojam, ne vide se na njemu ratna razaranja kao u Pakracu. Pomalo podsjeća na velike europske gradove. Obišli smo park i Lipičke toplice, a Svjetlana nam je ispričala sve zanimljivosti i legendu o kneginji koja je izgubila prsten koji još nije pronađen te kako sretnog pronalazača očekuje sreća u ljubavi. Svi su počeli tražiti prsten i eto čuda naš Leon K. pronašao je davno izgubljeni prsten.

TOPLICE LIPIK

Za kraj izleta rezerviran je lipički biser „Ergela Lipik“, gdje smo isprobali svoje jahačke vještine.

Kako smo bili iznimno dobra i vesela grupa vodička Svjetlana nas je odlučila nagraditi kratkim obilaskom Daruvara, gdje smo posjetili park i Pravoslavnu crkvu. Svemu lijepom brzo dođe kraj, tako i našoj terenskoj nastavi. Oko 17 sati smo se vratili u Mikleuš, umorni, ali puni dojmova i novih znanja.

TOPLICE LIPIK

Osnovna škola Mikleuš / Školska 13, HR-33517 Mikleuš / www.os-mikleus.skole.hr / ured@os-mikleus.skole.hr