Autor: Administrator , 18. 3. 2015.

Svake godine od 11. do 17. ožujka obilježavamo Dane hrvatskoga jezika. Učenici od 5. do 8. razreda okupili su se u informatičkoj učionici, a u dogovoru s učiteljicom Maricom Kesić osmišljen je program.

Koliko je jezik važan za jedan narod, najbolje svjedoči naš jezik, hrvatski jezik, za koji su se borili vrsni jezikoslovci i književnici što možemo pratiti u razdobljima između dvaju ratova – Prvog svjetskog i Drugog svjetskog rata.

Nakon Drugog svjetskog rata, kada je Hrvatska bila u sastavu Jugoslavije, jačaju težnje za posrbljavanjem hrvatskoga jezika.

1954. godine potpisan je Novosadski dogovor kojim je proglašen zajednički književni jezik Srba, Hrvata i Crnogoraca, hrvatskosrpski/srpskohrvatski.

1960. godine tiska se Pravopis hrvatskosrpskog jezika. Zanemaruju se razlike iz hrvatskoga i srpskoga jezika. Zbog toga hrvatske znanstvene, sveučilišne i kulturne ustanove 17. ožujka 1967. godine objavljuju Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog jezika u časopisu Telegram.

Deklaracija doživljava javnu osudu jugoslavenske vlasti, ali jezikoslovci nastavljaju rad.

1971. godine Stjepan Babić, Božidar Finka i Milan Moguš objavljuju Hrvatski pravopis koji je odmah zabranjen pa se tiska u Londonu i dobiva popularno ime londonac.

Od 1991., kao sjećanje na Deklaraciju, od 11. do 17. ožujka obilježavaju se Dani hrvatskoga jezika.

2008. godine hrvatski je jezik dobio svjetsko priznanje kao samostalan jezik, a od 1. srpnja 2013. godine postaje 24. službeni jezik Europske unije.

Prije 101 godine umro je naš veliki pjesnik Antun Gustav Matoš upravo na današnji dan 17. ožujka 1914. i njemu je posvećen plakat koji su predstavile Valentina Jozak i Barbara Pavlović.

Antonija Vukić i Dorotea Ivčić pročitale su njegove pjesme Jesenje veče i Maćuhica, a Igor Mijatović pripremio je prezentaciju o velikom Matošu.

Ljubav, radost i ponos prema hrvatskom jeziku iskazana je stihovima na našim narječjima. Stihove su pročitali Valentina Čugura, Matija Šarec i Barbara Pavlović (Moj harvoski, Bregi i Hrvatski jezik).

Na kraju programa Matoševe stihove su pročitali Tamara Bradarac, Ivan Troha i Stjepan Jozak (Srodnost, 1909., Gospa Marija).

Autor: Administrator , 18. 3. 2015.

Osnovna škola Mikleuš / Školska 13, HR-33517 Mikleuš / www.os-mikleus.skole.hr / ured@os-mikleus.skole.hr