Autor: Ivana Tržić, Dinko Vekić, 8. 11. 2013.

Svjetskim danom štednje obilježava se sjećanje na Prvi međunarodni kongres štedioničara, održan 31. listopada 1924. u Milanu, na kojem su predstavnici svjetskih štednih ustanova tražili izlaz iz krize koju je prouzročio Prvi svjetski rat.

Sudionici toga kongresa usuglasili su se da je štednja prijeko potrebna za razvoj čovječanstva pa je ustanovljen Svjetski dan štednje kao oživljavanje borbe protiv rasipništva. Tu je odluku donijelo 350 delegata iz 27 zemalja svijeta koji su predstavljali oko 100 milijuna štediša. Time je započeta era promišljanja o očuvanju postojećih resursa i promjena u njihovom korištenju. Istaknuta je i važnost financijske edukacije u školama te su pokrenute razne inicijative u suradnji s obrazovnim institucijama.

Pod nastavom matematike povodom Svjetskog dana štednje predavač Marko Perić, Hypo Leasing Kroatien d.o.o., učenicima sedmog  razreda prezentirao je važnost štednje u smislu čuvanja materijalnih dobara i novca. Pokušao im je objasniti i kako banke zarađuju novac kroz primjenu jednostavnog kamatnog računa (vidi slike). Pogledajte i prezentaciju u powerpoint-u (privitak).

Powerpoint_prezentacija_Dan_stednje_Mikleus_2013.ppt (823.00 KB)

Osnovna škola Mikleuš / Školska 13, HR-33517 Mikleuš / www.os-mikleus.skole.hr / ured@os-mikleus.skole.hr