Autor: Dinko Vekić, 8. 3. 2013.

Povodom Međunarodnog dana žena učenice 8.a razreda (Valentina Dundović, Kristina Dundović, Ivana Ružička) te učenice 8.b razreda (Helena Kraljik, Tamara Pavlović) pripremile su materijale i izradile pano „Žene u matematici“ u holu naše škole. Prilikom izrade panoa dobile su i pojačanje od učenika 8.b razreda (Fran Mojzeš, Zdravko Popović).

Na panou se može pročitati nešto o životu i radu poznatih matematičarki poput Charlott Angas Scott za koju se smatra da je zaslužna za promjenu ženine uloge na području matematike, Emmyamalie Noether, Hipatije - prva žena za koju se sa sigurnošću može reći da je dala važan doprinos razvoju matematike, Julija Bowman koju je zadivila matematika kada joj je jedan učitelj objašnjavao da drugi korijen iz dva nema konačno decimala. Za Mariu Gaetanu Agnesi se već u ranom djetinjstvu znalo da je čudo od djeteta, a bila je i prva profesorica matematike na svijetu. Marie Sophie Germain je ljepotu matematike otkrila u knjižnici svoga oca. Najviše je pridonijela teoriji brojeva i teoriji elasticiteta. Tu su još i Mary Cartwright, Olga Alexandrova Ladyzhenska, Sofija Vasiljeva Kovalevska, Virginia Ragsdale te Mary Everest Boole kojoj je cilj bio „...razumjeti kako ljudi, posebno djeca, uče matematiku i znanost, koristeći za razumijevanje dijelove mozga, fizička tijela i njihove nesvjesne procese.

Osim povijesnih činjenica iz života matematičarki, na panou se mogu pronaći i neke zanimljivosti o predrasudama kako bi matematičari morali biti muškarci, o Fieldsovoj medalji, nagradi Hay, o udrugama žena u matematici, te naravno nekoliko nezaobilaznih zanimljivih problema čijim rješavanjem učenici mogu razvijati svoje logičko i kreativno mišljenje.

Fotografije pogledajte u privitku 'priloženi dokumenti':

Osnovna škola Mikleuš / Školska 13, HR-33517 Mikleuš / www.os-mikleus.skole.hr / ured@os-mikleus.skole.hr